Достапни линкови

Узбекистан одржува парламентарни избори без опозициските партии


Узбекистан одржува парламентарни избори кои се бојкотирани од опозицијата,додека сите четири партии кои учесвуваат на изборите ги подржуваат политиките на претседателот Ислам Каримов. Организацијата за безбедност и соработка во Европа има распоредено само мала набљудувачката мисија за изборите. Централната изборна комисија, соопшти дека седум часа по отворањето на гласачките места излегле околу 51 проценти од гласачите , и ги прогласи изборите за валидни. Повеќе од 20 милиони Узбеци гласаат за 135 спорни места во 150-члениот Долен дом на парламентот.

XS
SM
MD
LG