Достапни линкови

Северна Кореја предлага заедничка истрага за хакерскиот напад


Северна Кореја денеска предложи покренување заедничка истрага со САД во врска со хакерскиот напад врз продуцентската куќа Сони Пикчрс. Портпаролот на Министерството за надворешни работи во Пјонгјанг соопшти дека Северна Кореја не знае како да докаже дека не е одговорна за хакирањето. Тој, исто така, рече дека Вашингтон ќе се соочи со "сериозни последици" ако го одбие предлогот за заедничка истрага и продолжи да ја обвинува Северна Кореја.

XS
SM
MD
LG