Достапни линкови

Сони бара можност за прикажување на филмот Интервју


Американскаат компанија Сони (Sony) објави дека ја разгледува можноста
Филмот "Интервју" да почна да се прикажува откако беше донесена
одлука за негово повлекување од кино салите .

Во новото соопштение Сони наведува дека претходната одлука не се однесувала
на дефинитивно повлекување на филмот , туку дека било откажана само
неговата премиера на Божиќ.

Продуцентската куќа "Сони Pikccers" (Sony Pictures), во средата го откажа
прикажување на својот филм "Интервју" за Северна Кореја, бидејќи беше
изложена на хакерски напади.

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Сони "згрешил", бидејќи
го откажа прикажувањето на филмот, и дека САД ќе одговорат на хакерите
напад.

Северна Кореја минатата ноќ негираше дека стои зад нападите на Sony, но повтори дека филмот "Интервју" е пародија на земјата и
нејзините лидери.

XS
SM
MD
LG