Достапни линкови

Лукашенко и Назарбаев најавија посета на Киев


Претседателите на Белорусија и на Казахстан, Александар Лукашенко и Нурсултан Назарбаев.

Претседателите на Белорусија и на Казахстан наредната недела ќе го посетат Киев и ќе се сретнат со украинскиот претседател Петро Порошенко. Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска најави дека ќе го посети Киев на 21 декември. Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев доаѓа во Украина ден подоцна. Белорусија и Казахстан и се партнери на Москва во Царинската унија, но се незадоволно од влијанието на западните санкции против Русија врз нивните економии.Лукашенко и Назарбаев, пак, на 23 декември доаѓаат во Москва на состанокот на Организацијата на договорот за колективна безбедност.

XS
SM
MD
LG