Достапни линкови

Нема договор за нова средба за мир во источна Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко.

Проруските сепаратисти во источна Украина соопштија дека новата рунда мировни разговори со украинската влада нема да се одржи на 21 декември како што се очекуваше. Русија, Украина, ОБСЕ и бунтовниците на 5 септември во Минск потпишаа договор за прекин на огнот. Украинскиот претседател Петро Порошенко оваа недела изјави дека претставници на четирите страни повторно ќе се сретнат на 21 декември да разговараат за спроведување на следните чекори од договорот, но бунтовниците велат дека датумот не е утврден и оти се надеваат дека средбата ќе се случи пред Нова Година.

XS
SM
MD
LG