Достапни линкови

Без чадори во Макао за време на посетата на кинескиот претседател


Властите во Макао забранија чадори за време на дводневната посета од кинескиот претседател Си Џинпинг по повод 15-годишнината од враќањето на територијата под кинеска власт. Ученици, новинари и владини претставници денеска стоеја непокриени на студеното влажно време при пречекот на кинескиот претседател на аеродромот во Макао. Новинарите велат дека аеродромските претставници ги предупредиле дека е премногу ветровито за да се отворат чадори и оти отворените чадори може да влијаат на безбедноста на авионите што слетуваат.

XS
SM
MD
LG