Достапни линкови

Пакистанската армија ја засилиува офанзивата против талибанците


Илустрација.

Пакистанската армија соопшти дека ја засилила офанзивата против исламистичките милитанти при што убила 57 милитанти во денешните воздушни напади, а војската навлегла длабоко во талибанските упоришта. До ова доаѓа откако талибанците пред два дена извршија напад врз воено училиште во градот Пешавар, при што убија 148 луѓе, од кои 135 деца. Премиерот Наваз Шариф вчера го укина мораториумот за извршување на смртна казна за оние луѓе што се осудени поради тероризам.

XS
SM
MD
LG