Достапни линкови

ЕУ повторно ја предупреди Турција


T

Шефовите на дипломатиите на Европската унија соопштија дека Турција и е клучен партнер на Унијата, но предупредија дека турскиот напредок кон членство ќе зависи од почитувањето на законите и на основните права. Турската полиција деновиве изведе серија рации во неколку медиуми кои имаат тесни врски со опозициските партии при што беа уапсени дваесетина луѓе, главно новинари. Во меѓувреме, шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу изјави дека Анкара не може да прифати таква жестока критика против Турција.

XS
SM
MD
LG