Достапни линкови

Русија негира дека нивен воен авион ќе удрел во патнички


Руското Министерство за одбрана денеска негираше дека еден од нејзините авиони речиси удрил патнички авион во воздухот. Портпаролот на руското Министерство за одбрана изјави дека не постои основа за извештаите дека за малку ќе се случела катастрофа. Тој изјави дека имало руски воен авион над Балтичко Море, на 12 декември, но дека авионот никогаш не бил поблиску од 70 километри до авионот на Скандинавија ерлајнс .
Портпаролот на авио компанијата изјави дека не била нарушено безбедносното растојание меѓу двата авиона. Шведското Министерство за одбрана соопшти дека за малку ќе имало судар меѓу двата авиона.


XS
SM
MD
LG