Достапни линкови

САД - Сенатот го одобри буџетот на неколку агенции


Американскиот Сенат го одобри законот за финансирање на повеќето сојузни агенции до септември 2015 година, вреден 1,1 билион долари. Претходно законот го усвои и Претставничкиот дом. Сега треба да го потпише и претседателот Барак Обама за да стапи на сила.На законот се противеа Демократските либерали кои се вознемирени во врска со укинувањето на банкарската регулатива и Републиканците конзервативци кои не се задоволни од тоа што не успеа да ги прекинат чекорите за имиграционата политика на Обама.

XS
SM
MD
LG