Достапни линкови

Парламентарни избори во Јапонија


Премиерот Шинзо Абе .

Денеска во Јапонија се одржуваат парламентарни избори.

Премиерот Шинзо Абе свикувајќи ги изборите, рече дека сака нов мандат за неговата економска програма и за други политики.

Тој рече дека ќе поднесе оставка ако владејачката Либералдемократска партија не успее да добие апсолутно мнозинство, но слабоста меѓу опозициските партии го прави тоа малку веројатно.

Абе ја презеде функцијата пред две години, ветувајќи дека ќе ја оживее економија.

XS
SM
MD
LG