Достапни линкови

Јункер: Грција треба да избегне „погрешен резултат“ на изборите


Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ја предупреди Грција да не дозволи „крајни сили“ да влезат во власта, објави весникот „Катимерини“. Во првата изјава за електронското издание на „ЕУ Обзервер“, по одлуката на грчката Влада да ја забрза процедурата за избор на нов претседател, Јункер истакна дека би сакал во власта да влезат „соодветни лица, при тоа алудирајќи на Ставрос Димас, кој е кандидат за претседател од владејачката Нова демократија. Тој не одговори директно дали партијата СИРИЗА и нејзиниот лидер Алексис Ципрас би можеле да се квалификуваат како „крајни сили“.

XS
SM
MD
LG