Достапни линкови

Кери бара акција против глобалното затоплување


Американскиот државен секретар Џон Кери побара од сите земји да го исполнат својот дел од обврските за да се постигне сеопфатен договор за климатските промени до крајот на идната година. Тој предупреди дека изминува времето за да се сврти курсот кој сега води, како што рече, во трагедија. Тој ова го изјави на конференцијата за климатски промени во Лима, Уругвај, каде што делегати од 190 земји го подготвуваат договорот што во идната година треба да биде усвоен во Париз.

XS
SM
MD
LG