Достапни линкови

Самоубиствен бомбашки напад во Кабул


Бомбаш самоубиец изутрината активирал експлозив во близина на автобуска станица во авганистанскиот главен град Кабул при што загинале и биле ранети десетина војници. Одговорноста за нападот ја презеле талибанците. Во последниве недели бунтовниците извршиле неколку напади врз воени, дипломатски и странски цели во Кабул, што, според посматрачите, претставува промена во нивната тактика со цел да го привлечат вниманието на јавноста.

XS
SM
MD
LG