Достапни линкови

Студентските протести почнуваат


На платото пред УКИМ неколку стотици студенти се подготвуваат за протестот што треба да почнуваОрганизаторите на македонски и на албански јазик ги повикаа студентите да им се приклучат, јави Радио Слободна Европа.

Инаку, во неколку скопски средни училишта, учениците на разни начини биле попречувани да му се приклучат на маршот. Средношколци од две скопски гимназии и покрај тоа што им било забрането да излезат и да одат на студентскиот марш, а вратите биле заклучени, сепак излегле од училиштата пред да се стави катанецот, објави А1 он.

Според порталот, и родители отишле да се побунат зошто не им се дозволува на учениците да одат и да дадат поддршка на студентите против екстерното или државниот испит, кој ќе се однесува токму на овие генерации средношколци.

ТВ Нова пак објави дека во едната скопска гимназија, на денешниот вонреден состанок кај директорот, на учениците им било кажано на маршот да се приклучат дури после 13 часот, со образложение дека тој ќе траел доволно долго.

XS
SM
MD
LG