Достапни линкови

Втор студентски марш против државниот испит


Студентите денеска ќе излезат на втор протестен марш против воведувањето на државниот испит на универзитетите. Организаторите од Студентскиот пленум најавија дека маршот ќе започне во 12 часот пред платото на универзитетот св. Кирил и Методиј, а ќе продолжи до Собранието, па до Владата. Тие повикаа на мирен марш и апелираа да нема никакви национални и партиски симболи. Од Студентскиот пленум изјавија дека очекуваат масовност и поддршка од професорите, средношколците и сите засегнати страни кои се грижат за квалитетот за високото образование.

XS
SM
MD
LG