Достапни линкови

Шефот на Пентагон во посета на Ирак


Американскиот државен секретар Чак Хегел е во ненајавена посета на Ирак. Тој во Багдад разговара со ирачки владини претставници, а ќе има средби и со американски воени команданти. Една од главните теми на разговорите е битката против милитантите на Исламската држава, кои држат под контрола делови од Ирак и во Сирија.

Ова е прва посета на шеф на Пентагон од 2011-та година, кога Соединетите Држави ја завршија воената мисија во Ирак.

XS
SM
MD
LG