Достапни линкови

Иранските студенти бараат ослободување на лидерите на опозицијата


Хасан Рохани

Иранската новинска агенција Фарс јави дека студентите побарале од претседателот Хасан Рохани да ги ослободи двајцата опозициски лидери кои веќе неколку години се во домашен притвор. Станува збор за Мир Хосеин Мусави и Мехди Каруби кои се во изолација од 2011 година откако ги водеа протестите, обвинувајќи за измама на претседателските избори во 2009 година кога беа поразени од претходникот на Рохани, Махмуд Ахмадинеџад.

XS
SM
MD
LG