Достапни линкови

Дополнителни илјада американски војници остануваат во Авганистан


Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел соопшти дека дополнителни 1000 американски војници ќе останат во Авганистан идната година за да го пресретнат привремениот недостиг во силите на НАТО.
Претседателот Барак Обама го одобрил потегот и покрај претходниот плам да ги ограничи американски сили на најмногу 9800 војници во 2015 година.Хејгел се наоѓа во еднодневна ненајавена посета на Авганистан.

XS
SM
MD
LG