Достапни линкови

ЕУ:Балканот подалеку од конфронтациите меѓу западот и истокот


Европската унија ја предупреди Русија да не го вовлекува Западен Балкан во растечките несогласувања со западните земји за Украина. Споменувајќи ги тензиите меѓу ЕУ и Русија, шефот на надворешната политика на Унијата Федерика Могерини рече дека е во интерес на двете страни да се најдат и развијат начини за соработка, а не за конфронтација. Могерини ова го кажа вчера за време на посетата на Сараево.

XS
SM
MD
LG