Достапни линкови

Осудени четворица помагачи на бомбашите-самоубијци од Волгоград


Архивска фотографија.

Рускиот суд денеска осуди четворица мажи за помагање на бомбашите-самоубијци кои убија 34 луѓе во напад во градот Волгоград на југот на Русија пред една година. Двајца се осудени на по 19 години затвор, а двајца на по три години и 10 месеци затвор. Нападите го зголемува стравувањата на исламистичките милитанти од Северниот Кавказ може да извршат напади за време на Зимската олимпијада во Сочи во февруари годинава, но тоа не се случи.

XS
SM
MD
LG