Достапни линкови

ЕУ е подготвена да разговара за Јужен тек


Еврокомесарот за енергетика Марош Сефчович.

Новиот еврокомесар за енергетика Марош Сефчович вели дека Русија може да го заживее проектот за гасоводот Јужен тек ако ги почитува правилата на ЕУ. Во денешното интервју за Радио Слободна Европа, Шефчович вели дека ЕУ е подготвена да разговара за проектот, но оти Русија мора да се придржува до енергетските регулативи на Унијата и да ја повлече жалбата за тоа прашање пред Светската трговска организација. Рускиот претседател Владимир Путин на 1 декември ненадејно објави дека Русија се откажува од Јужен тек, со образложение дека тоа е резултат на европското противење на проектот.

XS
SM
MD
LG