Достапни линкови

Ховит и Вајгл во Македонија


Иво Вајгл

Досегашниот и новиот известувач за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит и Иво Вајгл денеска во Скопје ќе одржат прес конференција. Претходно Ховит, како што е најавено, треба да одржи предавање. Тој вчера имаше средба со премиерот Никола Груевски. Притоа позитивно била оценета досегашната соработка во напредокот на Македонија кон Европската унија. Инаку, за денеска во Брисел, како што е најавено, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан ќе се сретне со вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими.

XS
SM
MD
LG