Достапни линкови

Уапсени 46 исламисти во Таџикистан


Таџикистански исламисти во Ирак.

Таџикистанското обвинителство денеска соопшти дека 46 луѓе се уапсени поради сомнеж дека планирале да и се придружат на Исламската држава. Мажите на возраст од 20 до 30 години се обвинети за „организирање криминална група за учество во војна или вооружени конфликти во други држави“. Властите во Таџикистан, најсиромашната држава во Централна Азија, соопштија дека минатиот месец околу 300 Таџикистанци заминале да се борат против режимот на претседателот Башар ал-Асад во Сирија.

XS
SM
MD
LG