Достапни линкови

Министерот Попоски на состанок на Глобалната коалиција


американскиот државен секретар Џон Кери

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Попоски ќе учествува на денешниот состанок на Глобалната коалиција против милитантите на Исламската држава што во организација на Соединетите држави се одржува во Брисел. Станува збор за прв состанок на оваа коалиција на министерско ниво на кој ќе претседава американскиот државен секретар Џон Кери. Цел на состанокот на кој ќе учествуваат претставници на 60 земји е да се разгледаат политичките механизми и да се подобри координацијата на активностите на таа коалиција во борбата против милитантите. Министерот Попоски на вчерашниот состанок за натамошниот ангажман на НАТО во Авганистан најави дека Македонија останува во таа земја и по повлекувањето на борбените сили на Алијансата кон крајот на годинава.

XS
SM
MD
LG