Достапни линкови

200 илјади загинати во војната во Сирија


Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија соопшти дека во четири годишната граѓанска војна во Сирија загинале над 200 илјади луѓе. Меѓу загинатите, како што изјави директорот на опсерваторијата Рами Абдел Рахман, имало над 10 илјади деца. Според него, над 200 илјади луѓе се наоѓале во сириските затвори, а околу 20 илјади се водат како исчезнати. Тој ја обвини меѓународната заедница за неуспехот да ја доведе Сирија пред Меѓународниот кривичен суд. Неколкуте обиди за тоа беа осуетени од Русија и Кина кои ставија вето во Советот за безбедност на Обединетите нации.

XS
SM
MD
LG