Достапни линкови

Дачиќ се надева оти ЕУ и Русија ќе се договорат за Јужен поток


Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека се надева оти со дополнителни разговори ќе дојде до договор меѓу Европската унија и Русија за изградба на гасоводот Јужен поток. Тој истакна дека гасоводот е многу важен за Србија бидејќи земјата нема алтернативен правец на снабдување освен тој од Украина.

„Граѓаните од Југоисточна Европа имаат исти права како и тие од Средна и од Северна Европа, кои сличен ангажман направија со Русија и бараме рамноправен третман“, посочи Дачиќ.

Тој наведе дека Јужен поток е договор меѓу големите земји и оти Србија ниту влијаела ниту може да влијае на тоа.

XS
SM
MD
LG