Достапни линкови

Министерски состанок на НАТО


Јенс Столтенберг

На денешниот состанок на министрите за надворешни работи во Брисел ќе доминираат кризата во Украина и заладените односи меѓу Москва и Западот. Пред состанокот, генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг изјави дека 2104 беше година агресии, кризи и конфликти и оти со нејзините акции Русија ја поткопа евроатлантската безбедност. На состанокот ќе се разговара и за повлекување на борбените сили на НАТО до крајот на оваа година, по што во Авганистан би останала помала мисија за поддршка на безбедносните сили на таа земја.

XS
SM
MD
LG