Достапни линкови

Горивата поевтинуваат за два денари


ALBANIA, Tirana : An Albanian service station employee holds a fuel pump 02 May 2006 at a petrol station in Tirana.

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се намалува за два денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 70 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 71,50 денари, ЕУРОДИЗЕЛ ќе чини 60 денари, а Екстра лесното масло за домаќинство 48,50 денари за литар. Како причина за намалување се наведува пониската просечна цена на сурова нафта на светските берзи и понискиот курс на денарот во однос на доларот.

XS
SM
MD
LG