Достапни линкови

Француските пратеници дебатираат за признавање на Палестина


Илустрација

Долниот дом на парламентот на Франција дебатираше за резолуцијата во која се бара од владата да ја признае Палестина како држава. Се очекува пратениците да гласаат на 2 декември на предлогот на владеачките социјалисти. Текстот ја повикува владата да ја „признае државата Палестина во поглед на постигнување на конечен договор за решавање на конфликтот“ помеѓу Израел и Палестинците.

Парламентите на Велика Британија, Ирска и Шпанија веќе поминаа слични предлози во услови кога постои фрустрација во Европа поради бавното темпо на мировните преговори помеѓу Палестинците и Израел. Ова оди кон чекор понатаму, бидејќи владата на Шведска ја призна Палестина како држава. На 24 ноември, генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки – Мун изјави дека неуспехот на меѓународната заедница во напредокот на политичкото решение на израелско – палестинскиот конфликт е поттик за владите и парламентите да преземат акција за признавање на Палестина како држава.

XS
SM
MD
LG