Достапни линкови

Папата Франциско во посета на Турција


Turkey -- Pope Francis reviews a honor guard during an official welcoming ceremony at the Presidential Palace in Ankara, Turkey, 28 November 2014.

Папата Франциско кој е лидер на 1, 2 милијарди католици ја посети значајната џамија во Истанбул во знак на почит кон исламот како што е и неговата посета на Турција. За време на неговата посета на џамијата Султан Ахмет, позната како сината џамија, Папата ги затвори очите и се вклучи во моментот додека стоеше рамо до рамо со големиот муфтија на Истанбул кој изврши исламска молитва.

Папата е втор ден во посета на Турција чија цел е поттикнување на меѓуверските односи. Исто така тој денес во Истанбул ќе се сретне и со цариградскиот и вселенскиот патријарх Вартоломеј Први, кој е духовен лидер на повеќе од 300 милиони православни христијани во светот.

XS
SM
MD
LG