Достапни линкови

Тензично пред најавените исламистички протести во Египет


Илустрација.

Еден египетски армиски офицер денеска загина, а двајца се ранети во пресрет на планираниот антивладин собир, соопштија владини претставници. Во меѓувреме, безбедносните сили уапсија повеќе од 100 исламисти. На офицерите било пукано од возило во движење. Министерството за внатрешни работи соопшти дека ширум земјата биле деактивирани седум бомби. За денеска во Египет е најавен нов исламистички протест за соборување на владата.

XS
SM
MD
LG