Достапни линкови

Папата Франциско во посета на Турција


Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциско денеска ја почнува тридневната посета на Турција. Притоа тој ќе се сретне со претседателот Реџеп Таип Ердоган, како и со Мехмед Гормез, врховен муслимански верски лидер во Турција која, според Уставот, е секуларна земја. Се очекува притоа да се разговара за верската толеранција и за борбата против тероризмот. До посетата на Папата доаѓа во момент кога милитантите на Исламската држава и натаму држат под нивна контрола големи делови од Сирија и Ирак и тоа во близина на границата со Турција. Папата Франциско деновиве изјави дека и покрај тоа што е невозможно да се разговара со милитантите на Исламската држава, сепак вратата не би требало да биде затворена.

XS
SM
MD
LG