Достапни линкови

Дваесетина рудари загинале во Кина


Во денешната рударска несреќа во Кина загинале најмалку 24 рудари, додека педесетина други биле повредени. Се наведува дека мал потрес на земјата предизвикал пожар во рудникот за јаглен во провинцијата Лиаонинг, на североистокот на земјата. Кинеските рудници се едни од најопасните во светот поради недоволните услови за работа.

XS
SM
MD
LG