Достапни линкови

Ирачките сили ја вратиле контролата врз неколку градови


Ирачките сили соопштија дека вчера успеале повторно да освојат два града североисточно од Багдад кои биле под контрола на милитантите на Исламската држава. Притоа, како што се наведува, биле убиени пеесетина милитанти, но оти имало и загинати и на страната на курдските борци. Во истовреме продолжувале борбите во околината на Рамади, во провинцијата Анбар. Поддржани од воздушни напади предводени од Соединетите држави, ирачката армија и курдските борци во изминативе денови ја вратија контролата врз неколку градови во Ирак. Сепак, милитантите и натаму контролираат големи делови, вклучувајќи ги и градовите Мосул, Тикрит и Фалуџа.

XS
SM
MD
LG