Достапни линкови

Еволуцијата на Еуромајдан во Киев


Еуромајдан беше името на проевропските протести во украинскиот главен град Киев кои почнаа на 21 ноември 2013 година. Протестите беа предизвикани од одлуката на тогашниот претседател Виктор Јанукович да не го потпише договорот за поблиски врски со Европската унија. Неколку денови по стартот на протестите владините сили презедоа акција за расчитување на плоштадот на независноста во Киев по што избувнаа нереди во кои загинаа околу 100 демонстранти. По неколку месеци Јанукович ја напушти земјата.

XS
SM
MD
LG