Достапни линкови

ФИФА ќе ја преиспита истргата за поткуп за СП


ФИФА соопшти дека ќе ја преиспита сопствената истрага за сомневањата оти Русија и Катар дале поткуп за да станат домаќини на светските фудбалски првенства во 2018 и 2022 година. До овој потег доаѓа по серијата критики дека ФИФА целата истрага ја водела нетранспарентно. Во извештајот од истрагата се наведува дека не биле најдени доволно докази за тоа оти официјални претставници на ФИФА примиле поткуп од Русија и Катар.

XS
SM
MD
LG