Достапни линкови

Светските сили обединети во потрага по договор со Иран


Кери во Франција.

Американскиот државен секретар Џон Кери вели дека светските сили се обединети во потрагата по договор со Иран за неговата нуклеарна програма, како се приближува крајниот рок, 24 ноември. Кери денеска во Париз се сретна со министрите за надворешни работи на Франција и на Саудиска Арабија, пред да замине за Виена на средба со американскиот тим во преговорите со Ирак.

„Да, ние сакаме договор, но не каков било договор. Сите преговарачи во групата сме обединети“, рече Кери. Тој исто така рече дека не размислуваат за продлжување на рокот за договор.

XS
SM
MD
LG