Достапни линкови

Протест на студетите во Лондон


Протест на студенти во Лондон во 2011.

За време на денешните протести на студентите во Лондон, избувнаа инциденти. Тие протестираа против зголемувањето на таксите за студирање. Околу 5.000 демонстранти маршираа до Парламентот во Лондон, но една мала група се отцепи и ја прекрши полициската бариера, а биле фрлани и петарди кон полицајците. Британските власти велат дека во инцидентите тројца полицајци се полесно повредени. Отцепената група потоа кршела излози од ресторани и продавници. Денешниот марш беше првиот масовен протест од страна на студентите во Лондон во последните три години.

XS
SM
MD
LG