Достапни линкови

Кери ќе се вклучи во иранските нуклеарни преговори


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска ќе им се приклучи на преговорите што претставници на шестте светски сили ги водат со Иран во обид да постигнат историски договор пред кончениот рок, 24 ноември. На патот за Лондон Кери одби да предвиди што би можело да донесе оваа, како што ја нарече, критична недела. Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф пак, изјави дека постигнувањето договор зависи од добрата волја на другата страна. Тој оцени дека имал добра средба со поранешната шефица на европската дипломатија Кетрин Ештон која ги координира преговорите.

XS
SM
MD
LG