Достапни линкови

Над 300 Казахстанци се борат на страната на ИД


Од Казахстанскиот национален комитет за безбедност соопштија дека бројот на нивни државјани кои се борат како „џихадисти“ на страна на милитантите на Исламската држава во Сирија и Ирак, надминува 300 луѓе. Според шефот на комитетот, пола од Казахстанците кои се борат на страна на ИД, се жени. Властите на земјите од Централна Азија изразија загриженост за порастот на бројот на нивни граѓани кои се борат со милитантите на Блискиот Исток. Тие ги заострија законите со цел да се зауздаат милитанти.

XS
SM
MD
LG