Достапни линкови

Клаус Јоханис - нов претседател на Романија


Лидерот на Либералната партија, Клаус Јоханис победи на претседателските избори во Романија, со што стана првиот етнички Германец на чело на државата.

Јоханис претходно беше градоначалник на градот Сибиу. Тој во претседателската трка го порази премиерот Виктор Понта, освојувајќи речиси 55 проценти од гласовите.

Одѕивот на гласањето беше 62 отсто, што е најголем процент од 2000 година.

XS
SM
MD
LG