Достапни линкови

Папата потврди, следната година ќе ги посети САД


Папата Френциско соопшти дека ќе ги посети Соединетите Американски Држави во септември следната година, што ќе биде прва посета на Соединетите Држави од страна на еден поглавар на Римокатоличката црква. Папата денеска рече дека ќе оди во Филаделфија на „Светската средба на семејствата", настан спонзориран од Црквата кој се одржува на секои три години. Се очекува за време на патувањето, папата да ги посети Белата куќа и Конгресот во Вашингтон и седиштето на Обединетите нации во Њујорк, но папата не ги спомена оние места во денешниот говор.

XS
SM
MD
LG