Достапни линкови

Порошенко: Украина е подготвена на тотална војна


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека неговата земја е подготвена на тотална војна откако борбите меѓу украинските сили и проруските сепаратисти продолжуваат во градот Доњецк. Во интервју за германскиот весник Билд тој изјави дека не се плашел од руските војници. „Не сакаме војна, но Русија не почитува никаков договор“, рече Порошенко. Од почетокот на конфликтот досега загинале над 4 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG