Достапни линкови

Кина испрати помош во Либерија за борба против ебола


Вкупно 160 здравствени работници од Кина пристигнаа во Либерија, најпогодената земја со ебола, соопштија кинеските власти. Кина испрати лекари, медицински сестри, епидемиолози, инженери и техничари кои ќе работат во еден центар за лечење од ебола. Центарот го финансира кинеската влада, за што издвои 41 милион долари(33 милиони евра).

Според последниот биланс на Светската здравствена организација, има преку 500 загинати од ебола,

XS
SM
MD
LG