Достапни линкови

Италија - работниците на протести за своите права


Матео Рензи.

Италијанските синдикати, заедно со студенти и левичарски групи, денеска одржаа протести низ земјата против планираните измени на правилата за заштита при работа, што ги предложи премиерот Матео Рензи. Имаше анти-владините протести во Милано, Рим, Неапол и Палермо, а имаше и изолирани судири во кои неколку лица беа полесни повреди.
Големи синдикати велат дека со промените ќе се поткопаат работничките права.

Промените предвидуваат намалувања на правата во случај на отказ, обесхрабрување на странски работодавци, ги дискриминираат работници со краткорочни договори кои практично остануваат без заштита.

XS
SM
MD
LG