Достапни линкови

Руско - српска заедничка воена вежба


Русија и Србија денеска одржуваат прва заедничка анти-терористичка вежба на српска територија. Едно-дневната вежба коинцидира со посетата на рускиот патријарх Кирил на Србија, а се случува еден месец по присуството на рускиот претседател Владимир Путин на воената парада во Белград.

Според српскиот воен аналитичар Љубодраг Стојадиновиќ, со руско – српската воена вежба во Србија, Москва сака да покаже дека има сојузници во Европа.

XS
SM
MD
LG