Достапни линкови

Путин: Санкциите и штетат на руската економија


Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека економските санкции на западот против Русија, поради кризата во Украина, се против принципите на Г-20 и против меѓународното право.

Путин оценил дека замрзнувањето сметки, забрани за патување и блокади на руски компании за пристап на западните финансиски пазари, можат да воведат само Обединетите Нации.

Путин признава дека санкциите и ниските цени на нафата и штетат на руската економија, но дададе дека Русија има доволно финансиски резерви за да се справи со економска криза.

XS
SM
MD
LG