Достапни линкови

Рускиот патријарх Кирил во Белград


Поглаварот на Руската православна црква Кирил

Поглаварот на Руската православна црква, патриијархот на Москва и на цела Русија Кирил денеска ја почнуват тридневната посета на Србија. Предвидено е тој да се сретне со претставници на српската влада како и со членови на Светиот синод на Српската православна црква. Планирано е тој заедно со српскиот патријарх Иринеј да одржат литургија во црквата Свети Сава во Белград.

XS
SM
MD
LG