Достапни линкови

Камерон: можни нови санкции против Русија


Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон ја предупреди Русија дека нејзините акции во источна Украина се неприфатливи и би можело да резултираат со дополнителни санкции од Европската унија и Соединетите држави. Ова тој го кажа на прес конференција во Австралија, ден пред почетокот на самитот на Г20 во Бризбејн на кој ќе учсетвува и рускиот претседател Владимир Путин. „Ако Русија преземе позитивни чекори во врска со украинаката слобода и одговорност тогаш би можело сегашните санкции да ги укиниме“, рече Камерон.

XS
SM
MD
LG